Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4 (Τελικό): Τεράστιο διπλό του Ολυμπιακού στο Μπέρμιγχαμ

O Ολυμπιακός έπαιξε ένα ιστορικό παιχνίδι στην έδρα της Άστον Βίλα. Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση μέσω του Blog του iEidiseis.gr.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

21:25 - 02/05/2024
Τελευταία ενημέρωση: 00:14 - 03/05/2024

Ο Ολυμπιακός έπαιξε το βράδυ της Πέμπτης (2/5) στο Μπέρμιγχαμ τον ιστορικό πρώτο ημιτελικό του Conference League με αντίπαλο την Άστον Βίλα και επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2.

Οι Πειραιώτες έδωσαν στο «Βίλα Παρκ» το πρώτο παιχνίδι της σειράς, με φόντο την πρόκριση στον τελικό του Conference League, ο οποίος θα γίνει επί ελληνικού εδάφους και συγκεκριμένα στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, την «OPAP Arena».

Το iEidiseis.gr σας μετέφερε μέσω Blog την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού, ο οποίος φτάνει για πρώτη φορά στην ιστορία του στην τετράδα ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και μετά από αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να ονειρεύεται το παιχνίδι που θα κρίνει τον τίτλο.

LIVE

• Μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό και το ελληνικό ποδόσφαιρο

00:06:53

Στο σημείο αυτό ολοκληρώνεται η Live μετάδοση του αγώνα Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4. Δείτε μέσα από το Blog του iEidiseis.gr το φιλμ του αγώνα. Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας το ιστορικό ραντεβού των «ερυθρόλευκων». Καλό σας βράδυ!

• Τέλος στο ματς, μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού

00:01:48

Τέλος στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός παίρνει τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Άστον Βίλα με 4-2! Με χατ-τρικ του Ελ Κααμπί και ένα γκολ από τον Έσε, οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Conference League που θα γίνει στην «ΟPAP Arena».

• Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

23:59:46

90+3' Ατομική ενέργεια από τον Φορτούνη, η μπάλα φεύγει άουτ. Ο Ολυμπιακός έψαξε άλλο ένα γκολ στο παιχνίδι.

• Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις

23:59:02

90+1' Ο έξτρα χρόνος στο παιχνίδι θα είναι 5 λεπτά.

• Διπλή αλλαγή για την Άστον Βίλα

23:58:29

85' Ιροεγκμπάναμ και Τζανιόλο παιρνούν στο παιχνίδι, Ντιαμπί και Μπέιλι έξω.

• Χάνει το πέναλτι η Άστον Βίλα

23:50:05

83' Απίσθανο! Ο Λουίς χάνει το πέναλτι. Η μπάλα στην εκτέλεση βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια καταλήγει άουτ. Το 4-2 υπέρ των Πειραιωτών παραμένει.

• Πέναλτι για την Άστον Βίλα

23:47:24

81' Η Άστον Βίλα κερδίζει πέναλτι. Ο Κάρμο δεν μπορεί να απομακρύνει, ο Ντουράν «τσιμπά» την μπάλα, υπάρχει επαφή ανάμεσα στους δύο παίκτες και ο Ιταλός διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα. Από το VAR συμφωνούν με την απόφαση.

• Αλλαγή για την Άστον Βίλα

23:46:40

74' Πρώτη αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Ντουράν αντί Ρότζερς.

• Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό

23:41:59

70' Βγαίνει ο Ποντένσε από το παιχνίδι, τη θέση του παίρνει ο Όρτα.

• Απίστευτο! 2-4 ο Ολυμπιακός

23:33:45

67' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 2-4! Ο Έσε επιχειρεί ένα σουτ από μακριά, η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του Κόνσα, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Όλσεν, ο οποίος δεν μπορεί να αντιδράσει.

• Ο Βαγγέλης Μαρινάκης δίπλα στον Ολυμπιακό

23:29:15

Ο μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, βρίσκεται στο «Βίλα Παρκ» για να παρακολουθήσει από κοντά την προσπάθεια των παικτών του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ με αντίπαλο την Άστον Βίλα.

• Ο πρίγκιπας Γουίλιαμ στο γήπεδο

23:27:52

Σχεδόν πάντα κοντά στην αγαπημένη του Άστον Βίλα ο πρίγκιπας Γουίλιαμ. Στα επίσημα του «Βίλα Παρκ» για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

• Γκολ ο Ολυμπιακός ξανά με Ελ Κααμπί και 2-3

23:23:03

56' ΓΚΟλ ο Ολυμπιακός και 2-3! Ο Ελ Κααμπί αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν!

• Πέναλτι για τον Ολυμπιακό

23:21:28

55' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Σε εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Ρέτσος παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα σταματάει στο χέρι του Λουίς και ο Ιταλός διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.

• Ισοφαρίζει η Άστον Βίλα

23:18:47

52' Γκολ, ισοφαρίζει σε 2-2 η Άστον Βίλα. Φοβερή μπαλιά του Μπέιλι στον Ντιαμπί, εκείνος με ωραίο σουτ νικάει τον Τζολάκη στην κλειστή του γωνία.

• Ο Ορτέγκα εκτός, ο Ρίτσαρντς στο ματς

23:17:42

46' Ο Ορτέγκα τελικά δεν θα συνεχίσει, νιώθει ενοχλήσεις στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού του. Στη θέση του ο Ρίτσαρντς.

• Το γκολ με το οποίο μείωσε η Άστον Βίλα

23:16:30

• Ξεκινά το δεύτερο μέρος στο «Βίλα Παρκ»

23:13:23

έναρξη του δευτέρου μέρους στο Μπέρμιγχαμ, με την Άστον Βίλα στη σέντρα.

• Θα αργήσει η έναρξη του δευτέρου μέρους

23:07:31

Πρόβλημα με έναν φίλαθλο της Άστον Βίλα. Τον παραλαμβάνει ασθενοφόρο. Αυτός είναι και ο λόγος που θα αργήσει λίγο η έναρξη του δευτέρου μέρους.

22:51:01

45+3' Τελειώνει το πρώτο μέρος στο Μπέρμιγχαμ. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-1.

• Γκολ για την Άστον Βίλα, μειώνει 1-2

22:48:13

45+1' Γκολ για την Άστον Βίλα που μειώνει σε 2-1. Ωραία ατομική ενέργεια του Κας, δίνει στον Ντιαμπί, εκείνος στον Γουότκινς ο οποίος από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη.

• Η Άστον Βίλα ζητα πέναλτι, αλλά δεν υπάρχει κάτι

22:47:29

44' Οι παίκτες της Άστον Βίλα ζητούν πέναλτι, μετά από πτώση του Μπέιλι στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο διαιτητής δεν δίνει τίποτα. Συμφωνεί και ο VAR μαζί του. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

• Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

22:41:35

39' Πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης βγαίνει σε αντεπίθεση, πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν.

• Η Άτον Βίλα πιέζει

22:39:45

Η Άστον Βίλα κερδίζει κόρνερ μετά από φάουλ με πάσα. Η παράβαση ήταν σε εξαιρετικό σημείο για τους γηπεδούχους, αλλά οι παίκτες του Έμερι δεν επέλεξαν απευθείας εκτέλεση.

• Ο Ορτέγκα συνεχίζει κανονικά το ματς

22:37:29

Παρόλο που φάνηκε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Ορτέγκα συνεχίζει το παιχνίδι. Πάντως, είναι εμφανές ότι δεν πατάει καλά.

• Τραυματισμος παίκτη του Ολυμπιακού

22:32:51

Ο Ορτέγκα δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Ο Ρίτσαρντς θα πάρει τη θέση του.

• Η μεγάλη απόκρουση του Τζολάκη

22:32:16

• Δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό!

22:30:57

29' ΓΚΟΛ ο Ελ Κααμπί, κάνει το 0-2! Απίτευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Ο Μαροκινός αξιοποιεί εκπληκτική μπαλιά του Ποντένσε και αφού κάνει το κοντρόλ με το κεφάλι, με ωραίο πλασέ δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του!

• Η ευκαιρία του Ολυμιακού με την κεφαλιά του Ιμπόρα

22:25:39

• Ο Ελ Κααμπί σκοράρει για τον Ολυμπιακό

22:18:40

17' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 0-1! Ο Ελ Κααμπί βρίσκει δίχτυα με εξαιρετικό πλασέ. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ, αλλα η φάση τσεκάρεται μέσω VAR και οι διαιτητής δείχνει τη σέντρα.

• Η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Ολυμπιακού

22:11:49

9' Ακυρώνεται γκολ της Άστον Βίλα. Ο Μπέιλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού, αλλά ο διαιτητής δίνει επιθετικό φάουλ στον Ιμπόρα. Υπάρχει επιβεβαίωση και από το VAR, σωστή απόφαση, καθώς υπήρχε τράβηγμα.

• Μεγάλη ευκαιρία για την Άστον Βίλα

22:08:05

5' Ο Ρότζερς πιάνει ένα καλό σουτ, η μπάλα πηγαίνει προς την εστία του Ολυμπιακού, αλλά ο Τζολάκης πέφτει σωστά και διώχνει σε κόρνερ.

• Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

22:05:33

2' Ο Ιμπόρα πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, μετά από σέντρα του Ποντένσε, ο Όλσεν βγάζει σε κόρνερ. Η φάση δεν θα μετρήσει στη στατιστική, καθώς δόθηκε οφσάιντ. Ωστόσο, το VAR μάλλον θα μετρούσε το γκολ αν έμπαινε, καθώς ο Ισπανός φαίνεται να καλύπτεται.

• Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

22:02:50

Ο Ολυμπιακός κάνει σέντρα και το παιχνιδι στο «Βίλα Παρκ» ξεκινά.

• Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το ματς

22:01:10

Λίγα δευτερόλεπτα έμειναν για τη σέντρα του ιστορικού ραντεβού του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα.

• Οι δηλώσεις του Μασούρα στην κάμερα της Cosmote TV

21:51:04

Ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος δεν βρίσκεται στο βασικό σχήμα του Ολυμπιακού, πραγματοποίησε δηλώσεις στην κάμερα της Cosmote TV.

• Η αναγνωριστική βόλτα του Ολυμπιακού στο «Βίλα Παρκ»

21:45:43

• Αισιόδοξος ο Μεντιλίμπαρ ενόψει του αγώνα

21:44:45

«Πρέπει να έχουμε την ηρεμία που είχαμε και στα προηγούμενα παιχνίδια, παίζουμε με μια πολύ μεγάλη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ αλλά δεν πρέπει να έχουμε αυτόν τον φόβο και ότι είναι πολύ δύσκολο να την κερδίσουμε ή ότι είμαστε κατώτεροι. Αν κάνουμε αυτό το λάθος δεν θα πετύχουμε πολλά πράγματα, ήρθαμε εδώ με όλο τον σεβασμό αλλά και να κερδίσουμε. Αν αλλάξουμε προσέγγιση επειδή παίζουμε με μια ομάδα της Premier League τότε θα γινόμασταν ρεζίλι και σίγουρα ο αντίπαλος θα το εκμεταλλευόταν και θα ήταν καλύτερος. Οπότε, όχι δεν θα αλλάξουμε το στιλ μας, θα είμαστε ο εαυτός μας», είχε τονίσει ο Χοσέ Λουίς μεντιλίμπαρ στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα.

• Η ενδεκάδα της Άστον Βίλα

21:33:26

Από την άλλη, ο Ουνάι Εμερι επέλεξε τους εξής ένδεκα στο βασικό σχήμα της Άστον Βίλα: Όλσεν, Κας, Λανγκλέ, Κονσά, Ντίνιε, Ντόουγκλας Λουίς, ΜακΓκίν, Ρότζερς, Ντιαμπί, Μπέιλι, Γουότκινς.

Στον πάγκο θα βρίσκονται: Στον πάγκο: Γκάουσι, Ράιτ, Ντιέγο Κάρλος, Τόρες, Τζανιόλο, Ντουράν, Κέσλερ-Χέιντεν, Μάνρο, Κέλιμαν, Γιάνγκ, Ιροεγκμπάναμ.

• Πώς θα παίξει ο Ολυμπιακός

21:27:55

Ο Βάσκος τεχνικός των πειραιωτών θα παρατάξει την ομάδα του με το κλασικό του 4-3-3. Ο Τζολάκης θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, ο Ροντινέι δεξιά στην άμυνα, ο Ορτέγκα στα αριστερά, ενώ Ρέτσος και Κάρμο θα είναι οι δύο στόπερ. Στη μεσαία γραμμή θα ξεκινήσουν οι Έσε, Τσικίνιο και Ιμπόρα, ενώ στις πτέρυγες θα παίξουν οι Φορτούνης και Ποντένσε. Ο Ελ Κααμπί θα αγωνιστεί στην κορυφή.

• Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού

21:26:26

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, λίγη ώρα πριν από την αναμέτρηση ανακοίνωσε τις αρχικές επιλογές του.

Αυτές είναι: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Ιμπόρα, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο θα βρίσκονται: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Γιόβιετις, Ρίτσαρντς, Πρεκατές.

• Ώρα για το μεγάλο ραντεβού του Ολυμπιακού

21:23:46

Ο Ολυμπιακός δίνει σε λίγη ώρα τον ιστορικό πρώτο ημιτελικό με αντίπαλο την Άστον Βίλα, στο Μπέρμιιγχαμ, για το Conference League.